System Kelly – skuteczne dobieranie stawki na zakłady bukmacherskie

handicap u Bukmachera - System Kelly – skuteczne dobieranie stawki na zakłady bukmacherskie

John Kelly był amerykańskim naukowcem szeroko uzdolnionym w dziedzinach matematyki, fizyki oraz informatyki. W roku 1956 opracował metodę mądrego zarządzania pieniędzmi, która szybko przyjęła się w dużym gronie inwestorów. System Kelly zwany również kryterium Kelly’ego sprawdzi się doskonale także w przypadku zakładów bukmacherskich. Przy pomocy tej metody możemy w łatwy sposób obliczyć stawkę, która będzie optymalna do prawdopodobieństwa trafienia kuponu, a także jego kursu. Dziś krok po kroku opiszemy jak system Kelly może nam pomóc w bukmacherce.

Rola analizy meczowej w kryterium Kelly’ego

Aby efektywnie wykorzystać system Kelly, musimy oszacować prawdopodobieństwo, z jakim może wydarzyć się zjawisko, które chcemy obstawić. W tym celu możemy po prostu „na oko” ocenić szanse, jednak taki sposób będzie bardzo subiektywny i mało efektywny. Warto zatem posłużyć się umiejętnościami analizy meczu, aby wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, jakie mogą zaważyć na wyniku. Wyróżniamy trzy podstawowe kryteria analizy.

Pierwszym kryterium jest ostatnia forma zawodnika lub drużyny. W tym celu sprawdzamy wyniki ostatnich pojedynków, a także rywali z jakimi mierzyła się typowana przez nas strona. W ten sposób możemy szybko ocenić w jakiej formie znajduje się nasz faworyt. Drugim kryterium jest ocena bezpośredniego bilansu spotkań. Sprawdzamy jak kończyły się ostatnie pojedynki pomiędzy tymi stronami. Uwzględniamy detale takie jak ranga spotkania, a także miejsce w jakim odbył się mecz (czy nasz faworyt grał na wyjeździe czy „u siebie”?). W tenisie warto również zerknąć na nawierzchnię, bo jak wiadomo niektórzy zawodnicy radzą sobie lepiej na nawierzchniach twardych, a w przypadku bardziej miękkich kortów nie uzyskują tak dobrych wyników.

Trzecie kryterium to analiza ostatnich doniesień medialnych. Sprawdzamy więc portale branżowe oraz ostatnie aktualności dotyczące naszego faworyta. Jeżeli wśród nich nie znajdziemy żadnych istotnych wiadomości mogących wpływać na wynik spotkania, możemy ocenić prawdopodobieństwo z jakim nasz faworyt uzyska obstawiany przez nas wynik. Na koniec warto również sprawdzić wartościowość kursu. W tym celu możemy posłużyć się wzorem na obliczenie valuebetu: prawdopodobieństwo * kurs > 1. Wynik powyżej 1 oznacza, że kurs jest bardzo wartościowy. Wynik 0,50 – 1 oznacza normalny, niezawyżony kurs. W przypadku wyników poniżej 0,50 warto zastanowić się czy obstawianie zdarzenia ma sens, gdyż ewentualny zysk jest niewspółmierny do ryzyka.

System Kelly – jak wykorzystać w zakładach bukmacherskich?

Kryterium Kelly’ego jest wyrażone wzorem matematycznym, na podstawie którego możemy ocenić jaka stawka będzie adekwatna do wybranego przez nas wydarzenia. Dane jakie musisz znać na początek to prawdopodobieństwo, które obliczyłeś wcześniej, kurs na wydarzenie, a także pełny kapitał jakim dysponujesz na zakładach bukmacherskich. Wzór wygląda następująco:

Stawka = [K * (p * k – 1)] / (k – 1)

K – Kapitał

p – prawdopodobieństwo

k – kurs

Aby jak najlepiej ukazać działanie tego systemu, posłużmy się konkretnym przykładem. Spróbujmy po krótce przeanalizować pierwszy mecz Biało-Czerwonych na Mundialu przeciwko Senegalowi. Nasi rywale zawsze rozpoczynają duże turnieje z wielkim zaangażowaniem. W składzie Senegalu nie brakuje również znanych nazwisk z czołowych klubów europejskich. Polska natomiast znajduje się obecnie w znakomitej formie, ale ma pewne problemy kadrowe, szczególnie w przypadku skrzydeł. Po uproszczonej analizie oraz uwzględnieniu wagi turnieju, zwycięstwo Biało-Czerwonych oszacujmy na 50% prawdopodobieństwa. A zatem przejdźmy do obliczeń:

Nasz kapitał na zakłady bukmacherskie – 1000 PLN

Kurs na Biało-Czerwonych – 2,30

Prawdopodobieństwo wygranej reprezentacji Polski – 50% (0,50)

Nasze obliczenia będą wyglądać następująco:

[1000 * (0,50 * 2,30 – 1)] / (2,30 – 1)

[1000 * (1,15 – 1)] / 1,30

1000 * 0,15 / 1,30

150 / 1,30 = 115 PLN

Maksymalna stawka jaką powinniśmy obstawić na mecz Polski to 115 PLN czyli ponad 10% kapitału.

System Kelly sprawdza się przede wszystkim w przypadku kuponów pojedynczych. W przypadku kuponów akumulacyjnych problemem jest oczywiście trudność w ocenie prawdopodobieństwa. Jednakże w przypadku zakładów z przynajmniej trzema zdarzeniami, prawdopodobieństwo trafienia nigdy nie powinno być większe niż 0,50. Nawet jeżeli wskazaliśmy samych „pewniaków”.

Wady i zalety kryterium Kelly’ego

Zalety: System Kelly pozwala nam wykorzystać naukową teorię do zarządzania pieniędzmi. Z kryterium tego korzysta wielu inwestorów w innych obszarach życia. Prawidłowe stosowanie metody pozwala nam dobrze chronić majątek, ograniczyć ryzyko dużych strat, a także dopasować obstawione pieniądze do ryzyka. Jest to również metoda pozwalająca uzyskać wysoki Yield. Metoda jest bardzo prosta i nie wymaga od nas dużego nakładu czasu. Pozwala również zrozumieć jak ważna jest rola adekwatnej analizy w przypadku zakładów bukmacherskich.

Wady: W zasadzie możemy wyróżnić dwie podstawowe wady systemu. Przede wszystkim, prawdopodobieństwo jakie oszacujemy zawsze będzie obciążone pewną dozą subiektywności. Nie damy rady całkowicie pozbyć się podświadomych oczekiwań wpływających na to jak postrzegamy szanse. Dlatego też nie należy obstawiać wyników drużyn lub zawodników, którym kibicujemy, gdyż to zawsze wpływa na obiektywizm oceny. Druga wada to pewne ograniczenia w  kontekście obstania zakładów akumulowanych lub systemowych.