Rodzaje zakładów sportowych – akumulatory rodzaje

typy zakładów - Rodzaje zakładów sportowych - akumulatory rodzaje

Rodzaje zakładów bukmacherskich – jak budować kupony?

Bukmacherzy dają nam możliwość bardzo kreatywnego obstawiania wydarzeń sportowych. Możemy typować niemal każdy element gry. Dziś opowiemy nieco więcej na temat rodzajów kuponów oraz zakładów bukmacherskich, z którymi można spotkać się u legalnych bukmacherów. Zacznijmy od podstaw i przybliżmy działanie kuponów bukmacherskich.

Aby łatwiej było nam opisać działanie kuponów, przygotowaliśmy rozpiskę czterech meczów z hipotetycznymi kursami. Będziemy ich używać by lepiej pokazać praktyczne zastosowanie różnych rodzajów kuponów:

Mecz 1. Polska – Dania, kurs 2,00 na zwycięstwo Polski

Mecz 2. Hiszpania – Włochy, kurs 1,80 na zwycięstwo Hiszpanów

Mecz 3. Francja – Anglia, kurs 2,20 na Francję, kurs 3,00 na remis

Mecz 4. Niemcy – Finlandia, kurs 1,40 na Niemcy

Pierwszym rodzajem kuponu jest zakład pojedynczy zwany również Single:

Zamierzamy obstawić Mecz 1 i zakładamy, że Biało-Czerwoni wygrają swój mecz. Naszą stawką na to wydarzenie jest 100 PLN. Stawka zostanie pomniejszona o 12% podatku dochodowego. W grze pozostanie kwota w wysokości 88 PLN.

Polska wygrywa swój mecz – 88 PLN * 2,00 = 176 PLN – otrzymamy taką kwotę za prawidłowy kupon.

Wygra Dania lub padnie remis – nasz kupon zostanie zweryfikowany jako przegrany

Drugim rodzajem kuponu jest zakład akumulowany zwany również AKO:

W tym scenariuszu, tworzymy jeden kupon ze wszystkimi czterema wydarzeniami:

Polska – Dania, Polska, kurs 2,00

Hiszpania – Włochy, Hiszpania, kurs 1,80

Francja – Anglia, Francja, kurs 2,20

Niemcy – Finlandia, Niemcy, kurs, 1,40

Stawiamy 100 PLN czyli po odjęciu podatku w grze zostanie 88 PLN

Kurs całkowity: 11,08, Możliwa wygrana: 88 * 11,08 = 975,74 PLN

Kupon jest jednak bardzo ryzykowny bowiem wystarczy, że w jednym z powyższych spotkań wynik nie pójdzie po naszej myśli, a nie wygramy ani złotówki.

Trzecim rodzajem kuponu jest zakład wielokrotny:

Planujemy obstawić mecze 2, 3 oraz 4. W meczu 2 obstawiamy Hiszpanię, w meczu 4, Niemcy. Nie mamy jednak pewności, czy w meczu numer 3 nie padnie remis. Większe szanse dajemy jednak Francuzom. Obstawiamy dwa oddzielne kupony, każdy za 100 PLN (88 PLN po odjęciu podatku):

Kupon 1

Hiszpania – Włochy, Hiszpania, kurs 1,80

Niemcy – Finlandia, Niemcy, kurs, 1,40

Francja – Anglia, Francja, kurs 2,20

Kurs Całkowity: 5,5, Możliwa wygrana: 88 PLN * 5,54 = 487,87 PLN

Kupon 2

Hiszpania – Włochy, Hiszpania, kurs 1,80

Niemcy – Finlandia, Niemcy, kurs, 1,40

Francja – Anglia, remis, kurs 3,00

Kurs Całkowity: 7,56, Możliwa wygrana: 88 PLN * 7,56 = 665,28 PLN

Wydaliśmy 200 PLN na zakłady, ale oba kupony gwarantują nam duży zysk. Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne, ponieważ nie bierzemy pod uwagę innych scenariuszy w meczach 2 oraz 4. Dodatkowo, kupony może nam jeszcze popsuć zwycięstwo Anglii. Możemy również użyć rodzaju zakładu, który nazywa się Podwójna Szansa. Wtedy obstawiamy kupon single na zwycięstwo Francji lub remis. Oczywiście kurs takiego kuponu będzie dużo niższy.

Trzecim rodzajem kuponu jest zakład systemowy:

To najbardziej złożony sposób gry, który wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Tworzymy go ponownie jak zakład akumulowany, tyle tylko, że wybieramy opcję System. Otrzymujemy kupon:

Polska – Dania, Polska, kurs 2,00

Hiszpania – Włochy, Hiszpania, kurs 1,80

Francja – Anglia, Francja, kurs 2,20

Niemcy – Finlandia, Niemcy, kurs, 1,40

W zakładzie systemowym możemy rozłożyć te wydarzenia na 11 oddzielnych zakładów. 6 x zakładów Double, 4x zakłady Treble oraz 1x zakład Four Folds. Chodzi oczywiście o wszystkie możliwe kombinacje zakładów AKO jakie możemy ułożyć z powyższych spotkań. Co więcej, każdy zakład z 11 wymaga oddzielnej stawki. Daje to możliwość wygrania bardzo dużych pieniędzy oraz pozwala ograniczyć ryzyko dużych strat gdy tylko jedno wydarzenie okaże się nietrafione. W sytuacji wyboru wszystkich jedenastu kombinacji, nawet dwa trafione spotkania dają nam pewien zwrot stawki. Grę systemową zalecamy jednak doświadczonym użytkownikom. Tworzenie takich kuponów i wybieranie korzystnych kombinacji wymaga bowiem nieco wprawy.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Teraz przejdźmy do konkretnych typów zakładów bukmacherskich z jakimi spotkamy się w trakcie typowania rezultatów spotkań:

1×2 – Podstawowy zakład, który wymaga wytypowania zwycięstwa jednej ze stron (1,2) lub remisu (x). W niektórych dyscyplinach sportu takich jak tenis czy snooker, nie występują oczywiście remis. Wtedy rezultat może być dwutorowy, a to wiąże się z niższymi kursami. Warto także nadmienić, że zakłady te zazwyczaj dotyczą regulaminowego czasu gry. W praktyce wygląda to następująco: Real Madryt mierzy się z Juventusem Turyn w finale Ligi Mistrzów. Stawiamy na Real. Po regulaminowym czasie gry pada remis, który weryfikuje nasz kupon jako przegrany, nawet jeżeli Real wygra w dogrywce lub karnych. Oczywiście, przebieg meczu możemy dokładnie wytypować i obstawić, że Real Madryt wygra po rzutach karnych.

Zakład 1×2 wiąże się również z rodzajem zakładu Podwójna Szansa. W tej sytuacji, nasz zakład będzie uwzględniał dwa możliwe scenariusze. Na przykładzie meczu Real – Juventus, możemy obstawić trzy zakłady Podwójna Szansa: 1x – Mecz wygra Real lub padnie remis, 12 – mecz wygra Real lub Juventus, x2 – mecz wygra Juventus albo padnie remie. Kursy na ten rodzaj zakładów są oczywiście odpowiednio niższe, ponieważ dają większe prawdopodobieństwo trafienia.

Under/Over – zakład na ilość określonych elementów w meczu. Na przykład na ilość bramek jaka padnie w spotkaniu Real Madryt – Juventus Turyn. Załóżmy, że wniesiemy zakład na gole over 1,5. Zakładamy więc, że w meczu padnie PONAD jedna bramka. W sytuacji under 1,5 zakładamy, że w meczu padnie PONIŻEJ dwóch goli. W ten sposób możemy obstawiać dowolny element gry: rzuty rożne, rzuty wolne, a w innych dyscyplinach np. ilość partii lub rund.

Dokładny wynik spotkania – zakłady oferujące bardzo atrakcyjne kursy. Jak wiadomo, ciężko jest jednak wytypować dokładny wynik meczu. W ofercie niektórych bukmacherów dostępne są totalizatory bramkowe, w których na jednym kuponie mamy kilka wydarzeń, i musimy prawidłowo wytypować dokładne wyniki spotkań. Im więcej wyników się sprawdzi, tym większa wygrana.

Handicap –zakłady pozwalające nam zwiększyć kurs całkowity na „pewniaka”. W meczu Polska – Armenia kurs na Biało-Czerwonych prawdopodobnie nie wykraczałby po za 1,20. Możemy jednak obstawić zakład Handicap -2,5 Polska. Kurs będzie dużo wyższy, a nasz kupon zakłada, że Polska wygra z Armenią przynajmniej 3 bramkami różnicy. Możemy również obstawić inny wariant: Handicap +2,5 Armenia. W tej sytuacji nasz kupon okaże się trafny, jeżeli Polska nie wygra 3 bramkami różnicy. Przedstawmy to na przykładzie:

Zakład: Handicap -2,5 na Polskę

Wynik meczu: Polska 3 – 0 Armenia. Zakład wygrany, bowiem jak odejmiemy od wyniki Biało-Czerwonych 2,5, nasi wciąż będą prowadzić 0,5 -0.

Wynik meczu: Polska 4 – 2 Armenia. Zakład przegrany, ponieważ jak odejmiemy od wyniku Biało-Czerwonych 2,5, otrzymamy wynik 1,5 – 2 dla Armenii.

Powyższy przykład to Handicap europejski. Wyróżniamy również handicapy azjatyckie, w których pojawiają się ćwiartki. Np. Under 1,25 lub 1,75. Handicapy ćwiartkowe zawierają dwa zdarzenia w jednym. Polecane są one szczególnie graczom doświadczonym. Obszerny tekst na temat handicapów ćwiartkowych również pojawi się na naszej stronie.

Klasyfikacja końcowa – w zakładach bukmacherskich możesz także określić klasyfikację końcową danego zdarzenia. Na przykład wskazać przyszłego zwycięzcę Australian Open lub najlepszą reprezentację w nadchodzących Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Klasyfikacja końcowa to również zakład na najlepszego strzelca Bundesligi.

Remis – zwrot stawki (Draw No Bet)– możemy wybrać tą opcję jako zabezpieczenie w meczu, gdy obawiamy się, że nasz faworyt może zremisować. Gdy wynik zakończy się remisem, stawka wniesiona na zakład zostanie nam zwrócona (obniżona o 12%-podatek).

Połowa Czasu / Pełny Czas – w tym zakładzie oceniamy dwa rezultaty, do przerwy i na zakończenie meczu. Dostępne kombinacje: 1/1 lub 2/2 – drużyna prowadzi do przerwy i wygrywa mecz, 1/x – drużyna prowadzi do przerwy, ale mecz kończy się remisem. x/1 – do przerwy remis, mecz kończy się zwycięstwem drużyny 1. 1/2 – do przerwy prowadzi drużyna 1, ale mecz wygrywa drużyna 2. x/x – do przerwy mamy remis i remisem kończy się całe spotkanie.

Czas pierwszego gola – przedziały czasowe, w których spodziewamy się strzelonej bramki. Przydaje się w przypadku drużyn, które bardzo często zdobywają bramkę w pierwszym kwadransie meczu. W tym scenariuszu możliwe jest również wytypowanie przedziału czasowego następnego gola, ale opcja ta jest dostępna w Zakładach Na Żywo.

Strzelec bramki – Zakład w postaci pytania, na które możesz odpowiedzieć TAK lub NIE, a odpowiedzi mają przypisany kurs. Na przykład: Czy Robert Lewandowski strzeli bramkę w meczu z Borussią? Tak – 1,75. Nie – 2,25.

Czerwona kartka – Zakład na to, czy w meczu ktoś obejrzy czerwony kartonik od sędziego. W przypadku żółtych kartek spotkamy się z zakładem Under / Over. Możemy liczyć również na zakłady specjalne: Czy Sergio Ramos otrzyma żółtą kartkę w meczu z Barceloną? Takie zakłady są bardzo przydatne w meczach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że dany zawodnik celowo złapie żółtą kartkę, by wyczyścić konto przed ważniejszymi spotkaniami w sezonie.

Head to Head – Zakład stosowany w dyscyplinach sportu gdzie w jednym wydarzeniu mierzy się wielu zawodników. Na przykład: Skoki narciarskie, Biathlon, wyścigi motorowe, lekkoatletyka. W tych zakładach mamy pary zawodników i obstawiamy, który z nich znajdzie się na lepszej pozycji.

Obie drużyny strzelą – zakład w których możemy wytypować, że obie drużyny zdobędą bramkę w meczu. Zakład bardzo opłacalny w niektórych wydarzeniach.

Parzyście/Nieparzyście – bardzo losowe zakłady na ilość elementów w grze. Na przykład parzysta liczba bramek, nieparzysta liczba rzutów rożnych.

Rzut karny – Czy sędzia podyktuje „jedenastkę” w trakcie meczu?

Przedział czasowy – rodzaj zakładu Połowa czasu/Pełny czas, tyle że, tutaj możemy obstawiać na mniejszych przedziałach jak np. kwadrans meczu.

Wyróżniamy oczywiście znacznie więcej zakładów, ale wszystkie są pochodnymi wymienionych wyżej rodzajów. Na zakończenie warto również dodać, że w ofercie bukmachera znajdują się zakłady specjalne, w których możemy wytypować rezultaty wydarzeń pozasportowych, np. wyniki wyborów prezydenckich czy Galę przyznania Oscarów.