Odpowiedzialna gra na zakładach bukmacherskich – 10 przykazań typera

bukmacher - Odpowiedzialna gra na zakładach bukmacherskich – 10 przykazań typera

Zakłady bukmacherskie są formą hazardu. Legalni bukmacherzy w Polsce mają za zadanie ostrzegać swoich klientów przed szkodliwym charakterem tego uzależnienia. Dodatkowo, w każdym serwisie znajdziemy test sprawdzający zachowania ryzykowne. Odpowiedzialna gra na zakładach bukmacherskich wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Tylko w ten sposób uzyskamy pewność, że nasza gra jest bezpieczna i nie grozi powstaniem uzależnienia.

 1. Zakłady bukmacherskie to forma rozrywki

Wyróżniamy dwa rodzaje graczów na zakładach bukmacherskich. Graczy rekreacyjnych, którzy stawiają zakłady dla emocji, a zarobki traktują jako dodatkową możliwość, a także graczy zarobkowych, dla których liczy się przede wszystkim zysk. Nie ulega wątpliwości, ze drugie podejście jest dużo groźniejsze i zwiększa ryzyko uzależnienia się od zakładów bukmacherskich. Między innymi dlatego, legalni bukmacherzy w Polsce muszą dbać o kształtowanie odpowiednich skojarzeń wśród graczy, wobec których, zakłady bukmacherskie mają służyć przede wszystkim rozrywce.

 1. Nie zaniedbuj innych obowiązków

Jeżeli Ty sam, lub ktoś z Twojego otoczenia coraz częściej wypomina Ci niezrobione rzeczy, którymi powinieneś się zająć, jest to poważny sygnał alarmowy. Jeżeli więcej czasu spędzasz na zakładach bukmacherskich, musisz mieć świadomość, że taki stan może mieć bardzo poważne konsekwencje na Twoje życie rodzinne oraz zawodowe. Odpowiedzialna gra wymaga zatem, abyś zawsze potrafił odróżnić czas na obowiązki, a czas na obstawianie zakładów bukmacherskich.

 1. Kontroluj czas na zakładach bukmacherskich

To przykazanie poniekąd łączy się z poprzednim. Każde uzależnienie behawioralne kształtuje się w podobny sposób. Osoba uzależniona z biegiem czasu coraz więcej czasu poświęca na robienie danej czynności, w tym przypadku, na obstawianie meczów. W poważniejszej fazie rozwoju uzależnienia dochodzi do utraty rachuby czasu. Gracz może mieć świadomość, że jego gra kilka godzin, a w rezultacie jest to okres nawet dwa razy dłuższy.

 1. Zakłady bukmacherskie wytwarzają emocje, nigdy na odwrót!

Jeżeli obstawiasz zakłady bukmacherskie by poczuć większe emocje w trakcie meczu, jest to normalne podejście i odpowiedzialna gra. Problem zaczyna się wtedy, gdy emocje kierują Tobą i każą Ci obstawiać kolejne zakłady. Takie działania niemal zawsze kończą się przegraną większej kwoty pieniężnej. Jeżeli więc grasz w miarę regularnie, nigdy nie obstawiaj zakładów pod wpływem emocji.

 1. Obstawiaj tylko tyle ile jesteś w stanie stracić

Pieniądze przeznaczone na zakłady bukmacherskie nigdy nie powinny być większe niż możesz sobie pozwolić stracić. Jeżeli kierujesz się przeświadczeniem, że zaryzykujesz większe pieniądze, ale na pewno wygrasz, jesteś w bardzo niebezpiecznej pułapce. To prosta droga do poważnych problemów finansowych. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na straty finansowe – nie obstawiaj zakładów.

 1. Nie pożyczaj i nie twórz długów

Osoby uzależnione od hazardu w poważnym stopniu często tracą więcej niż mogą przegrać. Co wtedy? Zaczyna się spirala coraz większych długów. Gracz zapożycza się u znajomych, bierze kredyt, a w skrajnych sytuacjach zastawia swoją własność! Do tak trudnych sytuacji najczęściej dochodzi w przypadku uzależnienia od gier kasynowych, jednak zakłady bukmacherskie również potrafiły mocno sponiewierać kieszenie nieodpowiedzialnych graczy.

 1. Nie traktuj zakładów bukmacherskich jako ucieczki od codzienności

Jeżeli każdego dnia z niecierpliwością oczekujesz momentu, aż ponownie siądziesz do zakładów bukmacherskich, jest to jeden z symptomów uzależnienia. Zakłady bukmacherskie powinny być tylko dodatkiem i urozmaiceniem, które pozwoli Ci poczuć większe emocje w trakcie meczu. Jeżeli jednak w trakcie dnia odczuwasz niepokój lub rozdrażnienie, które znika dopiero wtedy gdy siadasz do zakładów bukmacherskich, powinieneś poszukać hobby lub dodatkowej aktywności, która pozwoli Ci czerpać przyjemność w trakcie wolnego czasu.

 1. Słuchaj rad innych osób

Osoba uzależniona często zaprzecza istnieniu problemu. W tej sytuacji kluczowa okazuje się rola ludzi w jej otoczeniu. To oni muszą uświadomić osobie, że jej aktywność na zakładach bukmacherskich przyjmuje niewłaściwą formą. Jeżeli więc coraz częściej zdarza Ci się słyszeć, że za długo obstawiasz zakłady, prawdopodobnie zaniedbujesz inne aspekty codziennego życia.

 1. Zakłady bukmacherskie nie są złotą kurą

To częste wyobrażenie młodych i niedoświadczonych graczy. Wizja wielkich bogactw i odmienienia swojego życia. Bo przecież zakłady to bardzo prosta rzecz: Wystarczy obstawić kilku faworytów na jednym kuponie, oni wygrywają, a my zarabiamy. No cóż, gdyby tak to wyglądało w praktyce, zakłady bukmacherskie splajtowały by po kilku dniach. Prawda jest bolesna: Tylko nieliczni gracze są w stanie regularnie notować zyski na zakładach bukmacherskich. Do tego potrzebny jest odpowiedni system gry, wiedza i doświadczenie. Jeżeli jesteś graczem rekreacyjnym, prawdopodobnie przegrana stawka nie sprawia, że czujesz się zawiedziony. To prawidłowe podejście i odpowiedzialna gra. Jeżeli jednak czujesz złość lub zdenerwowanie, staraj się obserwować i kontrolować takie emocje. Absolutnie nie obstawiaj zakładów tylko po to żeby się odegrać. To niemal zawsze kończy się porażką.

 1. Rób sobie przerwy od zakładów

Osobę uzależnioną cechuje to, że nie potrafi przerwać robienia jakiejś czynności. Tak jak nałogowy palacz nie potrafi tak po prostu nie palić przez kilka dni z rzędu, tak nałogowy gracz nie potrafi odstawić zakładów bukmacherskich. A zatem, od czasu do czasu rób krótkie przerwy od zakładów bukmacherskich. Jeżeli jesteś w stanie przez tydzień nie obstawić żadnego kuponu i nie sprawia Ci to żadnych problemów, Twoja gra jest odpowiedzialna i bezpieczna. Jeżeli w trakcie przerwy czujesz niepokój i uczucie pustki, jest to syndrom uzależnienia.

Test dla osób uzależnionych od hazardu

Zakłady bukmacherskie stwarzają ogromne możliwości i z całą pewnością mogą nam sprawić dużo przyjemności. Jednakże nierozważne zachowania mogą prowadzić do zgubnego uzależnienia od hazardu. Przed takim stanem rzeczy ostrzegają zakłady bukmacherskie. W każdym legalnym serwisie znajdziesz sekcję zatytułowaną: „Odpowiedzialna Gra”. Znajdziesz tam informacje oraz test, który pozwoli Ci szybko sprawdzić, czy Twoja gra jest bezpieczna i pozbawiona symptomów uzależniania. Odpowiedz szczerze na poniższe 20 pytań:

 1. Czy kiedykolwiek traciłeś czas przeznaczony na pracę lub szkołę z powodu hazardu?
 2. Czy uprawianie hazardu kiedykolwiek uczyniło twoje domowe życie nieszczęśliwym?
 3. Czy hazard wpływa na twoją reputację?
 4. Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia po hazardzie?
 5. Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard, aby zdobyć pieniądze na spłatę długów lub aby
  rozwiązać finansowe trudności?
 6. Czy uprawianie hazardu powoduje zmniejszenie się twojej ambicji lub skuteczności?
 7. Czy po przegranej czujesz, że musisz wrócić, gdy tylko będzie to możliwe i odrobić swoje
  straty?
 8. Czy po zwycięstwie masz silne pragnienie, aby wrócić i wygrywać więcej?
 9. Czy często uprawiałeś hazard dopóki nie straciłeś ostatniej złotówki?
 10. Czy kiedykolwiek coś pożyczałeś, aby sfinansować swój hazard?
 11. Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś, aby sfinansować hazard?
 12. Czy byłeś niechętny, aby użyć „hazardowych pieniędzy” na normalne wydatki?
 13. Czy grając hazardowo robisz się nierozważny w sprawach dobrobytu swojego lub swojej
  rodziny?
 14. Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard dłużej niż zaplanowałeś?
 15. Czy kiedykolwiek grałeś hazardowo, aby uciec od zmartwień i kłopotów?
 16. Czy kiedykolwiek popełniłeś lub rozważałeś popełnienie nielegalnego czynu, aby
  sfinansować hazard?
 17. Czy uprawianie hazardu powoduje, że masz kłopoty ze snem?
 18. Czy sprzeczki, rozczarowania lub frustracje wywołują w twoim wnętrzu impuls do
  hazardu?
 19. Czy kiedykolwiek miałeś impuls, aby świętować jakieś fortunne zdarzenie poprzez
  uprawianie hazardu przez kilka godzin?
 20. Czy kiedykolwiek brałeś pod uwagę autodestrukcję lub samobójstwo w wyniku
  twojego hazardu?

Wyniki:

0-6 – Twoja gra wydaje się odpowiedzialna, istnieje niskie ryzyko wystąpienia uzależnienia od hazardu w Twoim przypadku.

7-10 – Przyglądaj się uważnie swoim zachowaniom, ten wynik oznacza umiarkowane ryzyko uzależnienia, zachowaj szczególną ostrożność i pamiętaj o przerwach od zakładów.

Powyżej 10 – Istnieje wysokie ryzyko uzależnienia od hazardu. Zrób dłuższą przerwę od zakładów bukmacherskich. Jeżeli nie dasz rady wytrzymać nawet kilku dni bez obstawiania meczu, skonsultuj się ze specjalistą, który zaproponuje Ci odpowiednie środki zaradcze.