Fixy bukmacherskie – czy naprawdę są dostępne w darmowych typach?

751403 korupcja - Fixy bukmacherskie – czy naprawdę są dostępne w darmowych typach?

Wielkie wygrane rozpalają wyobraźnię wielu fanów, którzy poszukują pewnych typów gwarantujących zysk. A gdyby tak przed meczem znać jego wynik? Wtedy bylibyśmy gotowi obstawić jak największą stawkę aby zgarnąć maksymalną wygraną. Osoby poszukujące takich typów wcześniej czy później trafiają na pojęcie: Fixy bukmacherskie. To ustawione mecze, których wynik jest rzekomo znany od samego początku. Jednak czy takie typy naprawdę znajdziemy w Internecie?

Czym są fixy bukmacherskie?

Fixy to po prostu ustawione spotkania, w których obie strony porozumiały się w kwestii wyników. Zdarzają się w różnych dyscyplinach sportu. Niekiedy takie „zabiegi” można zaobserwować w bardziej niszowych ligach piłki nożnej. Dwa zespoły dochodzą do porozumienia, zgodnie z którym, drużyna występują w roli gościa „podłoży się” aby gospodarz mógł zgarnąć komplet punktów. To rozwiązanie korzystne, które gwarantuje zgarnięcie trzech punktów. W przypadku dwóch remisów oba zespoły zgarnęły by oczywiście jedynie 2 punkty. Oczywiście takie ustawianie meczów jest nielegalne i surowo karane. Klub za tego typu działania może zostać zdegradowany do niższej ligi.

Najsłynniejsza afera związana z ustawianiem wyników spotkań miała miejsce we Włoszech. Afera Calciopoli wykazała, że drużyny: Juventusu Turyn, AC Milanu, Lazio Rzym oraz Fiorentiny były zamieszane w ustawianie wyników spotkań. Dla Juve, Lazio oraz Fiorentiny sprawa zakończyła się degradacją do Serie B. AC Milan pozostał w najwyższej, włoskiej lidze piłkarskiej, jednak nowy sezon zaczynał z ujemnym saldem punktów oraz został zdyskwalifikowany z Ligi Mistrzów co było efektem odebrania 44 punktów za poprzedni sezon. Kilka lat później okazało się, że w sprawę mógł być zamieszany także Inter Mediolan, który koniec końcu w sezonie 2005/2006 otrzymał tytuł mistrzowski po ukaraniu Juventusu. Ze względu na przedawnienie nie podjęto działań mających na celu wyjaśnienie roli Interu w Aferze Calciopoli.

Fixy bukmacherskie zdarzają się także w sportach indywidualnych. Szczególnie takich, gdzie nagrody pieniężne dla przeciętnych zawodników nie są duże. Tacy zawodnicy mogą czasami „podłożyć się” dużo słabszemu rywalowi, aby samemu obstawić wynik meczu. W praktyce wynik obstawiają także najbliżsi zawodnika. W takich sytuacjach bukmacher sprawdza wszystkie typy na dane zdarzenie oraz dzieli się informacjami z komisją dyscypliny, która dąży do wyjaśnienia sprawy. Kilka tego typu afer zostało w przeszłości ujawnionych w świecie snookera.

Dlaczego Fixów nie znajdziesz w Internecie?

Na forach internetowych możemy spotkać sekcje poświęcone fixom. Gracze spekulują tam na temat szans ustawiania spotkań. Warto jednak pamiętać, że są to czyste spekulacje, które nie muszą mieć absolutnie nic wspólnego z rzeczywistą sytuacją. Fixy bukmacherskie są bardzo popularne także w ofercie niektórych płatnych typów. Jeżeli pragniesz zakupić rzetelne, płatne typy, możesz śmiało skreślić kogoś kto oferuje Ci otwarty dostęp do fixów. Dlaczego?

Ponieważ fixów w Internecie nie uświadczymy. A przynajmniej szansa znalezienia realnego fixa jest minimalna. Za ustawianie meczów grożą bardzo surowe kary, a zatem kluby, które podejmują tego typu działania załatwiają wszystko w bardzo wąskim gronie. Oczywiście istnieje szansa, że jeden z zawodników ujawni fix, jednak takie sytuacji w przeszłości zdarzały się bardzo rzadko. Zważając na bardzo surowe kary, osoba biorąca udział w ustawianiu meczu z całą pewnością nie chwali się tym w Internecie. Z prostego względu – duża liczba zakładów na nieoczekiwany wynik może sprawić, że komisja danej dyscypliny rozpocznie postępowanie mające na celu sprawdzenie, czy w danym meczu wszystko odbyło się zgodnie z duchem sportu. A zatem, fixy bukmacherskie, nawet jeżeli zdarzają się w profesjonalnym sporcie, są zarezerwowane dla bardzo wąskiego grona osób. Osoby te nie chwalą się swoją wiedzą znając ryzyko takiego postępowania.

„Ustawki” w świecie sportu

To, że fixów bukmacherskich nie uświadczymy na forach internetowych i płatnych typach wcale nie oznacza, że problem nie istnieje. Pieniądze w świecie sportu są niewyobrażalne. Szacuje się, że zyski największych bukmacherów liczymy w miliardach dolarów rocznie. Obstawianie „fixa” jest doskonałą alternatywą dla świata przestępczego jako pranie brudnych pieniędzy. Dlatego w mniej popularnych wydarzeniach zdarza się, że zawodnicy lub drużyny są szantażowane aby w danym meczu padł określony wynik. W takim scenariuszu, fix nie jest umową pomiędzy stronami, ale efektem słabej gry zawodnika lub drużyny wymuszonej przez środowiska zewnętrzne. Jak zatem widzisz, w przypadku gdy mówimy o tak poważnym naruszaniu prawa, nikt nie będzie się publicznie chwalił znajomością fixów w Internecie. Takie sytuacje zdarzają się rzadko w kontekście bardzo niszowych rozgrywek.

Na zakończenie mamy dla Was przykład prawdziwego fixa w świecie sportu. To niezwykle głośna sprawa z 2009 roku, która zdarzyła się w ostatniej kolejce II ligi regionalnej w Brazylii. A zatem mamy do czynienia z bardzo niszowymi rozgrywkami. Pomimo tego, z meczu prowadzona była relacja dla regionalnych telewizji. W związku z tym, obrazki, które widzimy na poniższym na nagraniu są szokujące i wprowadzają w osłupienie. Oto gole z ostatnich dziewięciu minut meczu:

Kontekst sytuacji? Viana rywalizowała korespondencyjnie z drużyną Motorcycle Club do I klasy rozgrywkowej w Brazylii. Motorcycle wygrał swój mecz 5-1, a dużą rolę w tym wyniku odegrało bardzo kontrowersyjne sędziowanie. Piłkarze Viany poznali wynik na dziewięć minut przed końcem meczu. Aby wywalczyć awans, potrzebowali strzelić jeszcze dziewięć bramek. Ta sztuka się udała i Viana wygrała z Chapadinha 11-0. Choć wygrała to dużo powiedziane. Obrońcy Chapadinha oddawali piłkę rywalowi i nie robili nic aby utrudnić im zdobywanie bramek.

Czy to był fix mający na celu zyski z zakładów bukmacherskich? Tego nie wiemy do dzisiaj. Piłkarze przegranej drużyny powiedzieli bowiem kilka tygodni po meczu, że świadomie pozwolili wygrać swoim rywalom w formie bojkotu przeciwko faworyzowaniu zespołu Motorcycle Club.